160 років з дня народження Михайла Врубеля

vrubel3817 березня виконується  160 років від дня народження Михайла Олександровича Врубеля (1856—1910), українського і російського живописця.

Визначний майстер акварельного і олійного живопису, рідкісний художник. Робив ілюстрації до книжок, монументальні роботи, портрети, займався сценографією. В кожній з областей мистецтва залишив шедеври.

Михайло Олександрович Врубель народився (5) 17 березня 1856 року в Омську. Вчився в петербурзькій академії мистецтв (1880-1884). Неодноразово бував в Італії та Франції, відвідав Німеччину, Грецію, Швейцарію.
Tsarivna_lebid (1)Слідуючи традиції А. А. Іванова і М. М. Ге, Врубель у своїй творчості звертався до проблем буття людини, до морально-філософських питань про добро і зло, про місце людини в світі. Але в умовах складного і суперечливого розвитку російської художньої культури кінця 19-початку 20 століть прагнення вирішити ці питання приводило Врубеля, що стояв в стороні від суспільної боротьби своєї епохи і не бачило реальних шляхів подолання гострих протиріч буржуазної дійсності, до болісним пошуків виходу лише у внутрішній, духовного життя людини.

pan (1)Врубель звертався до романтики середньовіччя і Відродження, до античної міфології і російської казки; в його творах нерідкі елементи загадковості, таємничості, характерні і для поезії раннього російського символізму. Різнобічність художньої творчості як вираження мрії з’єднати мистецтво з життям, пошуки високого монументального стилю і національної форми в мистецтві, прихильність до орнаментальним ритмічно ускладненим рішенням надають творам Врубеля характерні риси стилю «модерн».

Однак творчість Врубеля набагато ширше і символізму, і стилю «модерн».

Прагнення створити складну картину світу, в якому все взаємопов’язане і одушевлено, а за звичним виглядом предметів таїться своя особлива і напружене життя, призводить до органічного злиття в творах Врубеля світу людських почуттів і світу природи («Пан», 1899, « До ночі», 1900,«Бузок», 1900, — все в Третьяковській галереї).

У 1884-1889 роках Врубель жив у Києві, де створив ікони і ряд стінних розписів. У пошуках більшої духовності, монументальності і пластичній виразності творів Врубель звертається до досвіду класичного мистецтва. Однак він далекий від стилізації або наслідування.

З тягою Врубеля до монументального мистецтва зв’язані декоративні пошуки, які визначають його творчість в 1890-і роки, коли Врубель, переселившись до Москви, увійшов в Абрамцевский художній гурток мецената С. І. Мамонтова.

У ці ж роки Врубель працює над ілюстраціями до творів М. Ю. Лермонтова.

divchinka_na_foni_persidskogo_kilima (1)Головною темою творчості Врубеля в моcковскій період стала тема Демона. У «Демоні» (1890, Третьяковська галерея) і ілюстраціях до однойменній поемі М. Ю. Лермонтова (акварель, білила, 1890-1891, Третьяковська гал., Російський музей і інші збори) Врубель в символічній формі ставить «вічні» питання добра і зла, висуває свій ідеал своєрідно понятий героїчної особистості, бунтаря, який не сприймає повсякденність і несправедливість дійсності, трагічно відчуває свою самотність.

425px-Vrubel_Demon (1)

Епоха важких соціальних протиріч і суспільного розладу, бунтарські настрої передреволюційної пори — все це надавало дію на роботу Врубеля над темою Демона, яка завершилася «Демоном поваленим» (1902, Третьяковська галерея).

У 1900-ті роки творчість Врубеля набуває характеру трагічної сповіді, в ньому наростають драматизм світовідчування і експресія форм, а деколи і риси хворобливого надлому (з 1902 Врубель страждав важкою душевною хворобою і в 1906 осліпнув).

Помер художник (1) 14 квітня 1910 в Петербурзі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *