140 років з Дня народження українського композитора Федора Акименка

Якименко_ФедірРівно 140 років тому народився український композитор, піаніст і диригент Федір Акименко. У творчості Федора Акименка (його справжнє прізвище Якименко) поєдналися мелодизм української пісні, впливи російської музики та французького імпресіонізму.

Народився Федір Степанович Якименко у селі Піски поблизу Харкова. Десятилітнім хлопцем Якименко був відібраним до Придворної капели у Петербурзі. У 1886-1895 рр. навчався гри на фортепіано у російського композитора і піаніста М. Балакірєва. 1900 р. закінчив Петербурзьку консерваторію (по класу композиції у М. Римського-Корсакова та А. Лядова). З 1897 р. працював учителем на диригентських курсах Придворної капели. Згодом став директором музичних шкіл у Тифлісі на Кавказі (1901-1903 рр.) та в Ніцці (Франція, 1903-1906 рр.).

Після короткого перебування у Харкові деякий час працював професором музичного відділу Українського Вищого Педагогічного Інституту ім. М. Драгоманова у Празі. Між його учнями були З. Лисько, М. Колесса та інші. Крім педагогічної праці, Якименко виступав як піаніст-концертант і диригент хору. З того часу походить його «Практичний курс гармонії» (Прага, 1926 р.). З 1928 р. жив у Франції (Ніцца, Париж), де й помер у 1945 році.

Як композитор, Якименко — один з визначних представників неоромантичної течії в музиці ХХ ст. з помітним впливом імпресіонізму. Чільне місце у його творчості посідає інструментальна музика: 2 Симфонії, Симфонічні поеми, оркестрова Сюїта, Увертюра, струнне тріо, Соната для віолончелі, Сонати для скрипки, численні фортепіанні твори (Сонати, Сонати-фантазії, «Українська сюїта», Прелюди, Етюди). Деякі твори Якименка побудовані на мелодиці українських народних пісень. Якименко — автор численних солоспівів (серед яких — на слова Олександра Олеся), церковних творів («Отче наш», «Херувимська» та ін.) та хорових обробок українських народних пісень. Чимало з-поміж творів Якименка побачили світ у німецьких, французьких, російських та українських видавництвах.

Найбільш відомі твори: опера «Фея снігів», балет (назва невідома), «Лірична поема» для оркестру, ряд інструментальних п’єс, романси, квартет, тріо, фортепіанні п’єси на теми українських пісень.

Федір Степанович є автором збірки обробок пісень для хору та українського підручника з гармонії.
Твори Федора Якименка позначені деяким впливом сучасного йому модерністичного напряму.
Пропонуємо послухати декілька творів Федора Якименко.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *